Każda praca magisterska musi obowiązkowo zawierać bibliografię. Recenzenci oraz wszyscy, którzy pracę czytają, muszą bowiem mieć punkt odniesienia i muszą wiedzieć, skąd dana osoba czerpała wiedzę oraz inspirację. Kiedy przytacza się w pracy cytaty z bibliografii, koniecznie trzeba je wyróżnić i podać przypisy do tego, kto dane twierdzenie sformułował. Jeśli się tego nie zrobi, można zostać posądzonym o plagiat.
Podobnie błędy w bibliografii mogą skutkować uznaniem pracy za plagiat. Co to znaczy? Mianowicie to, że wystarczy zapomnieć wpisać jakieś dzieło do listy (nie zawsze przecież cytujemy, czasem inspirujemy się czyimś dziełem, bez dosłownego jego przytaczania) albo wpisać niewłaściwy numer stron, z których czerpie się wiedzę, i wtedy problem gotowy. Jak więc widać, bibliografia nie jest tylko sztuką dla sztuki, ale kluczową rzeczą w każdej pracy magisterskiej.
Kolejna sprawa związana jest z tym, że bibliografia w pracy magisterskiej jest najczęściej sprawdzana też pod kątem tego, czy ktoś nie zastosował cytatu, ale bez dodania do niego przypisu i bez wyróżnienia. Konieczność zachowania praw autorskich twórcy danego dzieła wymusza na autorze pracy zamieszczenie jego nazwiska na końcu, w bibliografii właśnie.